7.10.2021 ob 5:10 | Foto: Gettyimages, Catawiki, Instagram | Avtor: M. FL.
Ko so davnega leta 1840 izdali prvo znamko, si najbrž nihče ni niti predstavljal, da bo zbiranje teh pri nekaterih preraslo v neizmerno strast.
A tisti, ki z njimi polnijo posebne albume vedo, da se nekatere znamke ponašajo z neverjetno vrednostjo. Poglejte, katere in po koliko se prodajajo na dražbah (če sploh so na prodaj). Verjemite, zneski vas bodo presenetili.
V Veliki Britaniji maja 1840 natisnjena znamka je bila prva, ki se je pojavila na pisemskih ovojnicah, zato je njena vrednost tako visoka.
Na njej je upodobljena kraljica Viktorija, ni pa navedena država izvora, kot je to dandanes običajno. Znamka sicer med zbiratelji ni redka, je pa težko dobiti nepoškodovano. Za takšno so zanesenjaki pripravljeni odšteti tudi 3000 evrov.
View this post on Instagram
Ena najbolj znanih znamk, ki je takšna postala zaradi napake. Središčna podoba na njej je namreč obrnjena narobe. Znamka je bila leta 1855 natisnjena v Avstraliji, natančneje v Pearthu.
Zapleten proces tiskanja je bil tedaj še novost, pojavljale so se napake in ena od njih je znamki zagotovila veliko vrednost. Nazadnje je bila takšna leta 1983 na dražbi prodana za 35.500 evrov.
Prvotno niso bile namenjene pošiljanju običajnih poštnih pošiljk, temveč časopisov v Avstriji. Na njih je rimski bog Merkur ter so natisnjene v rumeni, rdeči ali modri različici, odvisno od količine časopisov v pošiljki.
Znamke so bile le malo časa v obtoku, natisnjenih je bilo malo izvodov (najmanj rdečih) ohranilo se je le nekaj različic in zato se ponašajo z zelo visoko vrednostjo, 37. 000 evrov.
Kljub temu, da je natisnjena na poceni modrem papirju, sodi med najbolj redke in zato zelo dragocene znamke. Njena vrednost je med zbiratelji ocenjena na 39.000 evrov, gre pa za prvo znamko, natisnjeno v tej ameriški zvezni državi.
Namenjena je bila pošiljanju pošte med misijonarji in od tod izvira tudi njeno ime.
Ta znamka izvira iz Belgije, na njej je mestna hiša mesta Dendermonde. Nič posebnega, če ne bi bila obrnjena narobe. Preden so med tiskanjem ugotovili, da je prišlo do napake, sta bili natisnjeni dve poli znamk, 17 teh naj bi še obstajalo.
Če pa bi radi dobili katero od še obstoječih, boste zanjo morali odšteti 75.000 evrov.
Še ena znamka, ki je cenjena zaradi napake. Na njej je narobe obrnjeno letalo Curtiss JN-4, ljubkovalno imenovano Jenny in njena trenutna cena znaša 750.000 evrov.
Znamka je bila leta 1918 izdana v Združenih državah Amerike in natisnjena le v 100 primerkih. Prav zato se ponaša s tako visoko ceno.
Tudi vrednost te znamke gre pripisati napaki. Vendar ne v motivu, temveč v barvi. Običajne znamke 9 krauzer iz nemške dežele Baden so rožnate, znamke 6 krauzer pa zelene.
Nekaj znamk 9 krauzer se je zaradi napake obarvalo zeleno. In teh nekaj dosega vrtoglave vrednosti. Obstajajo le štiri, ena od njih je bila leta 2008 prodana za milijon evrov.
Izdane so bile leta 1847, ko je bil Mauricius še britanska kolonija. Na njih je kraljica Viktorija in po podatkih se je do danes ohranilo le 26 primerkov.
Gre sicer za prve znamke Združenega kraljestva natisnjene izven ozemlja Velike Britanije, njihova vrednost pa znaša en milijon evrov ali celo več.
Velja za eno najdražjih poštnih znamk na svetu. Kajti praviloma je bila tiskana v modri in zeleni barvi, nekaj primerkov pa je rumenih.
Do napake je prišlo na Švedskem, ki je te znamke izdala leta 1855, ohranila se je le ena, njena cena znaša več kot 2 milijona evrov ter ob vsaki prodaji naraste.
Znamka Magenta s tedaj še Britanske Gvajane, je najdražja znamka na svetu. Tudi ta je bila namenjena pošiljanju časopisov. Serija sprva natisnjenih znamk se je izgubila in oblasti so bile primorane na hitro natisniti nove, naglica pa je pripeljala do napake: pod podpisom poštnega uslužbenca E. D. Wrighta je vidna podoba barčice. Znano je, da obstaja le ena znamka iz te serije.
Leta 1873 jo je po naključju odkril deček, ki jo je prodal za šest šilingov in dobila je sloves najredkejše znamke na svetu. Ko so zbiratelji spoznali njeno redkost, je njena vrednost hitro rasla.
Prodana je bila večkrat, njena trenutna vrednost pa je ocenjena na 8,1 milijonov evrov.
View this post on Instagram
Če menite, da imate sami kakšno posebno znamko ali bi želeli s katero oplemenititi svojo zbirko, se obrnite na katerega od Filatelističnih društev Slovenije, ki so združene v Filatelistično zvezo Slovenije. Tam bodo ocenili vrednost znamke. Filatelistična društva sicer nekajkrat na leto organizirajo tudi srečanja, na katerih je mogoče prodati ali kupiti znamke.
Povzeto po portalu Catawiki.com
Preberite še: Bankovec za pet, ki je vreden 500 evrov: preverite, če je v vaši denarnici
Morda vas zanima tudi: Kovanec za en cent, ki je vreden 6000 evrov (poglejte, če je v vaši denarnici)
oddajte komentar