10.12.2021 ob 5:15 | Foto: GettyImages
Vsi se zavedamo, da je tudi decembrsko obdarovanje precej velik onesnaževalec okolja. Potem, ko je praznikov konec, se »kopamo« v darilih, ki jih ne potrebujemo, v ovojnih papirjih in vrečkah, v kablih nedelujočih prazničnih lučk in obrabljenih baterijah ... Kar je še huje, velikokrat te stvari zavržemo, saj ne moremo spremeniti svojega doma v skladišče odvečnih stvari.
In tako za ceno svojega udobja zopet nismo naredile koraka v smeri trajnostnega življenjskega sloga. Zato je tu nekaj idej za trajnostno obdarovanje, ki bodo razveselile obdarovanca, vas pa zaščitile pred goro nove navlake.
Ampak, ali lahko z dobrim načrtom, tudi zdaj, ko smo že sredi decembra, res pazimo na okolje in ne ostanemo samo pri ideji trajnostnega obdarovanja? Lahko! Zato preidimo k dejanjem. Kot bi rekla Greta Thunberg: »Hiša gori!« Torej, časa za razmišljanje več ni. Za dodatno vzpodbudo, naj vam zaupam, da Kanadčani na leto nakopičijo kar 540.000 ton ovojnega papirja in nakupovalnih vrečk.
Zveza potrošnikov Slovenije in Ekologi brez meja so za decembrsko številko revije ZPStest pripravili skupni članek, kjer so napisali, da je čas, da letos postopamo drugače. Zato vam na Mični podarjamo njihove ideje za trajnostno obdarovanje.
Najprej, kaj sploh je trajnostno darilo?
To je darilo, ki ga nekdo potrebuje in darilo, ki si ga nekdo zares želi za uporabo v naslednjih letih življenja. Zato tukaj velja poudariti, da je manj več.
Pa dajmo konkretno, kakšne želje naj torej napišemo v pismo Božičku ali dedku Mrazu?
Spisek želja:
Še vedno pa se lahko zgodi, da boste prejeli darilo, ki vam ni všeč, vam ne ustreza ali vam ni prav. Takrat, če je to možno, darilo vrnite v trgovino in vzemite nekaj, kar potrebujete. Če to ni možno, ga ne odložite v omaro ali klet, temveč ga prodajte po spletni platformi ali na boljšem sejmu, zamenjajte ali pa podarite naprej. Nikakor ga ne odvržite v smeti.
Seveda, vsi imamo radi lepo ovita darila. In tudi zato smo pripravili nekaj odličnih trajnostnih idej. Na tem linku se skrivata dve japonski metodi ovijanja daril – furoshiki in ovijanje brez lepilnega traku. Poleg teh pa vas čaka še nekaj idej za zavijanje.
Srečno pri obdarovanju, ki bo osrečilo obdarovanca, naš planet in vas.
Pa vse dobro v letu 2022!
Preberite še: Zavijanje daril, ki je obnorelo svet
oddajte komentar