11.2.2016 ob 8:20
Po tem, ko so slovenski raziskovalci dokazali (do zdaj je obstajal zgolj sum), da lahko virus zika iz okužene matere okuži možgane ploda ter da v primeru take okužbe povzroči trajno okvaro možganov in mikrocefalijo, so še bolj na mestu opozorila, kako se zaščititi pred tem virusom.
Spremljajte nas tudi na Facebooku.
Z ziko se lahko okuži vsakdo, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z virusom zika. Medtem ko okužba za ženske, ki niso noseče, ne predstavlja večjih težav in se jo da hitro pozdraviti, pa so nevarnosti veliko bolj izpostavljene nosečnice, zlasti v prvi in drugi tretjini nosečnosti. Prav zato jim Nacionalni inštitut za javno zdravje odsvetuje potovanje v okužene kraje.
V primeru potovanja ...
Potnikom, ki se vrnejo s potovanja po Južni in Srednji Ameriki ter v treh tednih kažejo simptome, značilne za okužbo z virusom zika (vročina, slabo počutje, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, izpuščaji), se svetuje, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki jih bo po potrebi napotil k infektologu. Potek okužbe z virusom zika je neznačilen, podoben številnim nalezljivim boleznim, zato je za potrditev potrebno mikrobiološko testiranje seruma in/ali drugih kužnin. Pri osebi, ki je okužbo z virusom zika prebolela brezsimptomatsko, ostanejo prisotna specifična protitelesa v krvi, ki jih prav tako potrdimo z mikrobiološkimi testi.
Kako se izognemo okužbi?
Cepiva proti okužbi z virusom zika ni, se pa lahko pred vbodi okuženih komarjev ustrezno zaščitite.
Avtorica: B. G.
Foto: Shutterstock
Več vsebin na to temo:
oddajte komentar