8.1.2022 ob 6:15 | Foto: Antonio Guillem/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Ljubezen je lepa, čista, nedolžna, sladka, včasih tudi pogubna. V resnici jo označuje toliko občutkov ter orisuje toliko izrazov, da bi le težko našli enotno definicijo zanjo.
A vseeno obstajajo takšne, ki res lepo, jasno in razločno opisujejo pisano paleto čustev, ki so združene v ljubezni. Poglejte šest malce drugačnih definicij zanjo, ki jih mora poznati vsak.
Nikoli ne zamenjujte zaljubljenosti z ljubeznijo. Kajti prvo je res močno in intenzivno čustvo, ki žal ne temelji na pravi presoji in objektivnemu pogledu na partnerja.
V zaljubljenosti na vse gledamo skozi rožnata očala in skoznje marsikaj ostane skrito. Pojavi se hitro, a hitro tudi mine.
Za razliko od ljubezni, ki nastaja, zori in raste počasi, med procesom pa se partnerja lahko resnično spoznata in odkrivata ter sprejmeta tudi kvalitete, ki ob zaljubljenosti ostanejo skrite.
Še eno čustvo, ki ga nikoli ne bi smeli enačiti z ljubeznijo je ljubosumje. Čeprav se na prvi pogled zdi, da sta v nekakšnem sobivanju, to ne bo držalo.
Ljubosumje je znak nezaupanja, negotovosti in nerazumevanja ter lahko zaduši ljubezen. To je mogoče zgraditi le na zaupanju v sočloveka.
V ljubezni spori in konflikti niso izvzeti. Smo zato, ker se občasno pojavljajo, ne bi smeli obupati nad tistim, kar dva povezuje.
Nasprotno, ljubiti pomeni dati si možnost prebroditi težave, razrešiti spore in tako zgraditi še tesnejšo vez.
Vsak v razmerje vstopa z določenimi pričakovanji. Sleherni pričakovanja goji tudi do partnerja. Pomembno pri tem je, da ostajajo realna in da nerealna ne zameglijo pogleda na sedanjost in prihodnost.
Nesmiselno je pričakovati da bo nekdo počel vse natančno tako, kot si zamisli druga stran, da se bo njej na ljubo spremenil in da nikoli ne bo storil napake. Zato so realna pričakovanja nedvomno ena od definiciji ljubezni.
To, da sta v zvezi ne pomeni, da nimata pravice do zasebnosti, do časa samo zase, do kotičkov, v katerih se lahko odmakneta od preostalega sveta. Vsaj malo zasebnosti imate pravico zadržati .
In še ena pomembna postavka: nikar o vsem, kar se dogaja v odnosu, ne razlagajte na okoli. So zadeve, ki naj bi ostale le med dvema, ki sta v razmerju. Pravica do zasebnosti obsega tudi dejstvo, da je treba nekatere stvari ohraniti znotraj odnosa.
Zlahka pride do nerazumevanja misli, idej, dejanj, tudi besed sočloveka. Včasih se zgodi, da imata na zadeve povsem drugačne poglede. S tem ni nič narobe, narobe pa je, če drug drugemu vsiljujeta svoja prepričanja in niti ne skušata razumeti, od kje izvira stališče partnerja.
Znati včasih stopiti v njegove čevlje in empatija sta zagotovo osnovni sestavini trdne ljubezni. Zato je razumevanje ena od definiciji sile, ki že od nekdaj poganja naš svet.
Povzeto po portalu Lifehack.org
Preberite še: Psihoanaliza v desetih korakih: Rešite test in odkrijte skrivnosti vaše podzavesti
Morda vas zanima tudi: 4 znaki, da ste zaljubljeni v napačnega
oddajte komentar